Rezervace přijímáme pouze emailem.

Okolí a výlety

Obec Dolní Moravice

Dolní Moravice je obec ležící v okrese Bruntál. Má 387 obyvatel a její katastrální území má rozlohu 2 221 ha. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1258, kdy náležela k panství Sovinec. Obyvatelé Dolní Moravice se zabývali především zemědělstvím a výrobou děl. V roce 1712 zde byla vybudována pila a papírna. Existence školy je uváděna od roku 1599. Od roku 1949 je součástí obce i Horní Moravice a roku 1961 se její součástí stala i Nová Ves, původně hornická obec založená v roce 1604.

Hrad Sovinec

21,4 km autem / 22 minut.
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku a Andělskohorské vrchoviny, který nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.

Hrad Sovinec byl postaven v první třetině 14. století, později byl pozdně goticky a renesančně rozšířen a raně barokně přestavěn (opevnění z let 1632-1643). V letech 1784 a 1945 vyhořel. Hrad je od roku 1963 chráněn jako kulturní památka. Počátky hradu Sovince se datují do první poloviny 14. století a ve své nynější podobě představuje unikátně zachovalou stavebně-technickou ukázku barokní vojenské architektury. Za třicetileté války byl hrad Sovinec dobyt Švédy. Za druhé světové války sloužil hrad Sovinec jako zajatecký tábor pro francouzské důstojníky. Hrad Sovinec každým rokem nabízí kulturní akce a vystoupení, šermířské slavnosti, pohádky pro děti a mnohem více.

Památná lípa "Hadí královna"

Stáří lípy velkolisté v Dolní Moravici na Bruntálsku, které se říká Hadí královna, se odhaduje na 400-500 let. Lípa je vysoká 24 metrů a impozantní na stromu je hlavně jeho obvod, který podle posledních měření přesáhl 10 m. Tento opravdový obr, s mohutnými kořenovými náběhy, je strom s největším obvodem kmene v CHKO Jeseníky. Strom je natolik zajímavý, že se dočkal i vlastní turistické vizitky. Kromě Jeseníků je strom považován za nejmohutnější památný strom v celém kraji Moravskoslezském. V Dolní Moravici je celkem 13 památných stromů. Jsou to především lípy, ale i jasan, kaštan či dub.

K lípě se váže pověst o chalupníkovi a hadí královně. Chalupník pod starou lípou hledal kámen na opravu dvorku. Když jeden zvedl, našel pod ním bílého hada se zlatou korunkou na hlavě. Na nic nečekal, zlatou korunku sebral a utekl domů. Přemýšlel, co všechno si za korunku koupí. Večer ale nemohl usnout a stále slyšel jen: "Vrátíššš! Vrátíššš". Ráno zjistil, že mu v noci uhynula všechna drůbež, v chlívu pošla jediná kravka... hadí prokletí. V tom začala bouřka. Chalupník se déle nerozpakoval, vzal korunku a utíkal s ní zpět ke staré lípě, kde jí vrátil pod kámen. Ale bylo pozdě. Když se vrátil domů, zbylo z chalupy jen doutnající spáleniště.

Kouzelná lípa "Hadí královna" je od chalupy vzdálená cca 80 m.

https://www.youtube.com/watch?v=nY1KjJApX5k

Barokní most v Moravici

Barokní most přes řeku Moravici pochází přibližně z poloviny 18. století. Při stanovení data vzniku mostu se vychází z doby instalace sochy sv. Jana Nepomuckého, která nedaleko mostu stávala. Ta je datována rokem 1751. Jedná se o dvouobloukový most z neopracovaného lomového kamene. Označuje se jako most švédského typu. U nás je tato konstrukce dost ojedinělá. Výjimečnost mostu spočívá ve výrazném vyklenutí mostovky oproti běžnějším mostům. 

Rozhledna Nová Ves

Šestipatrovou rozhlednu tvoří železobetonový tubus obložený modřínovým dřevem a ocelové schodiště. Byla dokončena v roce 2014. Vyhlídková plošina je ve výšce 27,5 metrů nad zemí. Nabídne se vám výhled na Bruntálsko a vrcholky Hrubého Jeseníku. Vyhlídkovou věž vysokou 31,5 m najdete na horním konci Nové Vsi, části Dolní Moravice. 

Pradědova galerie

19 km / 19 minut (Dolní Moravice-Jiříkov)
Pradědova galerie u Halouzků leží v obci Jiříkov u Rýmařova v podhůří Jeseníků, v blízkosti hradu Sovinec. Plocha celého areálu se rozkládá na ploše 8 hektarů v areálu daňčí farmy.

Mezi hlavní dominanty galerie patří bezesporu největší socha "vládce Jeseníků" děda Praděda v ČR, která je 10,4 metrů vysoká a váží 15 tun. Další významnou částí galerie je betlém, který obsahuje přes 250 ručně vyřezávaných figur v životní velikosti, a který se neustále rozrůstá. Betlém byl rovněž vystaven u příležitosti světového kongresu betlémářů v Hradci Králové, kde byl oceněn titulem "Největší betlém na světě". V roce 2008 zde bylo otevřeno Muzeum betlémů od dalších moravských řezbářů. Další zajímavostí je práce pana Halouzky na sochách draků, slonů a koní. Některé sochy jsou zapsány v Guinnesově knize rekordů. 

Rešovské vodopády

16,3 km / 19 minut. (Dolní Moravice-Rešov)
Rešovské vodopády patří k nejkrásnějším vodopádům v České republice. Tuto národní přírodní památku najdeme západně od Rešova na Sovinecku.

Jedná se o největší vodopády v Nízkém Jeseníku a nejvýznamnější vodopády u nás vůbec. Rešovské vodopády se vytvářejí na řece Huntavě a uchvátit vás mohou kouzelné tůně a nádherné, až desetimetrové, kaskády. Trasa kolem vodopádů je opatřena lávkami a schody. V okolí vodopádů také rostou vzácné rostliny a žijí nejrůznější živočichové. Turisté si mohou odpočinout ve dvou postavených altáncích. Celá překrásná oblast je porostlá smrkovými a jedlo-bukovými lesy i kapradinami. Pod vodopády byl kdysi vybudovaný vodní mlýn.

Zámek Janovice u Rýmařova

Pozdně gotickou tvrz pánů ze Žerotína, přestavěnou v renesančních formách prezidentem dvorské komory Ferdinandem Hoffmannem z Grünbüchlu, získal roku 1721 hrabě Ferdinand Bonaventura z Harrachu. Těsně před polovinou 18. století byl zámek rozšířen o rozsáhlý barokní trakt s velkým sálem a řadou reprezentačních pokojů. Ve druhé polovině 19. století se stal zámek hlavním sídlem moravské větve Harrachů, z níž vynikal zejména ekonom, filantrop a přítel Františka Ferdinanda D´ Este hrabě František Harrach. Léta zanedbávaná památka čeká na svoji citlivou památkovou obnovu.